بانك اطلاعات بيماريها

پزشكان دندانپزشكان و..

داروخانه ها

بيمارستانها

درمانگاه ها

پاراكلنيك

تجهيزات پزشكي

پزشكان مقيم خارج

مقالات

Case Report

محاسبه طول عمر

گياهان دارويي

تغذيه و رژيم درماني

قد و  وزن  نرمال

واكسيناسيون

طب ورزشي و دوپينگ

بيماري هاي روز

قوانين و تعرفه هاي پزشكي

گالري عكس واطلسها

آمار حياتي وشاخصهاي بهداشتي  ايران

كنگره هاي جهاني پزشكي

همايشهاي پزشكي ايران

نمايشگاههاي پزشكي

بازآموزي

بيمه هاي درماني

سايتهاي پزشكي

نرم افزارهاي پزشكي

دانشگاههاي علوم پزشكي

انجمنهاي علمي پزشكي

روش پيگيري بيماريها

واكسن توام بزرگسالان

پايگاه اطلاع رساني پزشكان ايران


واكسن توام ضد ديفتري – كزاز براي خردسالان – نوجوانان و بزرگسالان
تركيب : اين واكسنها محتوي محلولهاي تصفيه و تغليظ شده توكسو ئيد هاي ديفتري وكزاز هستند كه بر فسفات آلومينيوم در حال توليد جذب شده اند .
نيومرسال به عنوان نگاه دارنده به نسبت يك در هزار به محلول اضافه شده است . استفاده از فسفات آلو مينيوم بدان جهت است كه با تاخير جذب واكسن در بدن ، قدرت ايمني زايي فزونتر مي شود . هر دز واكسن در حجم 5% ميلي ليتر براي كودكان محتوي مواد زير است :
توكسوئيد ديفتري            15 واحد فلوكا لان
توكسوئيد كزاز                 10 واحد فلوكولان
 فسفات آلومينيوم ( بر مبناي يون فلز ) 3/0 تا 6/0 ميلي گرم
واكسن ويژه نوجوانان و بزرگسالان تركيبي شبيه واكسن كودكان دارد ، تنها مقدار نوكسوئيد ديفتري آن به دو واحد فلوكولان تقليل يافته است.
موارد استعمال : براي ايمن سازي كودكان زير شش سال بر ضد بيماري هاي ديفتري و كزاز از واكسن توام ديفتري- كزاز ويژه خردسالان استفاده مي شود . همچنين براي ايمن سازي كودكان بيش از شش سال و نوجوانان و بزرگسالان از واكسن توام ويژه استفاده مي نمايند .
روش استفاده : قبل از مصرف ، شيشه واكسن را خوب تكان دهيد تا واكسن كاملاً يكنواخت گردد. براي ايجاد ايمني اساسي وپايه اي دو تزريق نيم ميلي ليتري به فاصله 4 تا 8 هفته انجام مي گيرد و سومين تزريق 6 تا 12 ماه بعد بايستي انجام پذيرد . پس لز تكميل برنامه مايه كوبي ، ايمني حاصل براي مدت 5 سال قابل اعتماد است و با يك تزريق ياد آور براي 5سال ديگر دوام ايمني را تضمين مي نمايند . واكسن ويژه نوجوانان و بزرگسالان معمولاً به عنوان ياد آور و فقط يك بار تزريق مي شود .
موارد عدم استعمال : در كودكان تب دار يا مبتلا به بيماري هاي حاد تا رفع تب و بيماري تزريق واكسن را به عقب مي اندازند . در مورد كودكان مبتلا به آلرژي شديد و يا ضايعات و عوارض مغزي و عصبي مايه كوبي با احتياط و با نظر پزشك كودكان انجام گيرد . به كودكان پس از سن شش سللگي و به نوجوانان اگر مايه كوبي توام ضرورت يابد بايد حتماً واكسن ويژه بزرگسالان تزريق شود . چه در اين گروه سني واكسن خاص كودكان عوارض جنبي نسبتاً شديدي به علت مقدار بيشتر پادتن ضد ديفتري كه در آن وجود دارد ايجاد مي شود
عوارض جانبي : به دنبال تزريق واكسن توام عوارض موضعي ا ز قبيل قرمزي محل تزريق ، حساسيت موضع ، و گاهي واكنشهاي عمومي مانند تب ، سر درد ، و گاهي ظهور بثوراتي در سطح بدن مشاهده مي شود اما اين واكنشها به زودي مرتفع مي گردند . در موارد نادري به دنبال تزريق واكسن توام ضد ديفتري- كزاز ناراحتي هاي كليوي و عصبي ديده شده است . در چنين حالاتي تزريق هاي بعدي انجام نمي گيرند . بايستي همواره آدرنالين يك در هزار در دسترس تزريق كنندگان واكسن باشد تا اگر عارضه آنافلاكسي پيش آمد بلافاصله بمصرف برسد .
 روش نگهداري : واكسن توام را در 2+تا 6+ درجه سانتيگراد و دور از نور نگهداري مي نمايند .
اين واكسن نبايد يخ بزند . در اثر يخ زدن و باز شدن ، تزريق واكسن ايجاد واكنشهاي شديد و مزاحم خواهد نمود.
بسته بندي : واكسن توام معمولاً در جعبه هاي محتوي دو آمپول 5/. ميلي ليتري و يا در شيشه هاي 5 يا 10 ميلي ليتري عرضه مي شود .بازگشت به صفحه اول واكسيناسيون

 

عضویت رایگان در خبرنامه پزشکی Nedstat Basic - Free web site statistics ارتباط با مدیر سایت  

     Copyright © 2000-2010 irteb All right reserved