بانك اطلاعات بيماريها

پزشكان دندانپزشكان و..

داروخانه ها

بيمارستانها

درمانگاه ها

پاراكلنيك

تجهيزات پزشكي

پزشكان مقيم خارج

مقالات

Case Report

محاسبه طول عمر

گياهان دارويي

تغذيه و رژيم درماني

قد و  وزن  نرمال

واكسيناسيون

طب ورزشي و دوپينگ

بيماري هاي روز

قوانين و تعرفه هاي پزشكي

گالري عكس واطلسها

آمار حياتي وشاخصهاي بهداشتي  ايران

كنگره هاي جهاني پزشكي

همايشهاي پزشكي ايران

نمايشگاههاي پزشكي

بازآموزي

بيمه هاي درماني

سايتهاي پزشكي

نرم افزارهاي پزشكي

دانشگاههاي علوم پزشكي

انجمنهاي علمي پزشكي

روش پيگيري بيماريها

وبا در عراق

پايگاه اطلاع رساني پزشكان ايران

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، يونيسف، روز يکشنبه هشتم ژوئن اعلام کرد که به نظر می رسد شمار کودکان عراقی که به اسهال و بيماری های مرتبط با آن مبتلا هستند، طی يک سال گذشته به شدت افزايش يافته باشد.
جفری کيل، سخنگوی يونيسف گفت يک مطالعه محدود نشان می دهد که موارد بروز بيماری هايی مانند وبا، اسهال خونی و حصبه در ماه مه سال جاری نسبت به ماه مه سال قبل دو برابر و نيم افزايش يافته است.
برنامه جهانی غذا نيز گفت که پيش از آغاز حمله نظامی تحت رهبری آمريکا به عراق، يک ميليون کودک عراقی در نتيجه اسهال دچار سوتغذيه بودند.

اما جنگ و فروپاشی تاسيسات زيربنايی عراق، خطرات بهداشتی را تشديد کرده، منابع آب پاکيزه را مختل ساخته، به شبکه های فاضلاب آسيب رسانده و جمع آوری زباله را متوقف کرده است.
برنامه جهانی غذا اعلام کرد توزيع غذای جيره بندی در سراسر عراق را آغاز کرده است اما اخطار داد که در صورت ادامه آلودگی منابع آب، آذوقه کافی وجود نخواهد داشت.

تهديد فاضلاب آلوده
سخنگوی يونيسف گفت مطالعه اين سازمان در سطح محدود انجام شده است و به دليل از کار افتادن سيستم بهداشتی در طول جنگ ارقام کامل اين مطالعه موجود نيست.
آقای کيل گفت که 70 درصد از موارد مرگ و مير کودکان در فصل بهار، يعنی پيش از آغاز جنگ، ناشی از اسهال و عفونت های ريوی بوده است.
وی افزود ارقام يونيسف نشان داد که 72 درصد کودکانی که مورد مطالعه قرار گرفتند به اسهال مبتلا بودند که به گفته او نشان می دهد اين يک بيماری مرگبار در عراق است.
وی گفت که اسهال خونی و حصبه، که از طريق آب و غذای آلوده شيوع پيدا می کند "در حال بدل شدن به يک معضل جدی برای کودکان است."
وبا نيز در حال افزايش است و 66 مورد از آن در شهر بصره در جنوب عراق مشاهده شده است که اکثر بيماران را کودکان خردسال تشکيل می دهند. تاکنون سه نفر در اين شهر در اثر وبا جان باخته اند.
وی گفت يونيسف می کوشد در طول ماه های گرم و بيماری زای تابستان در مراکز درمانی به معالجه بيماران بپردازد، اما نبود بهداشت در عراق همچنان يک تهديد جدی است.
وی گفت: "تنها در شبکه آبرسانی بغداد 500 مورد آسيب ديدگی وجود دارد که به آلودگی آب توسط جريان فاضلاب منجر می شود."

همچنين يك  راديوي  عراقي  كه  از عربستان  برنامه  پخش  مي كند، اعلام  كرد: گروهي  از كارشناسان  سازمان  بهداشت  جهاني  با نمونه برداري  آزمايشگاهي  در برخي  مراكز درماني  جنوب  عراق  شيوع  وبا را در اين  كشور تأييد كردند.
به گزارش ايرنا از ايلام، راديو صداي  عراق افزود: نمونه برداري  از ۳۸ تن  از بيماران  در بصره ، وجود چهار مورد بيماري  وبا را در بين  آنان  به  اثبات  رساند.
سازمان  بهداشت  جهاني  نسبت  به  فراگير شدن  وبا در بصره  ابراز نگراني  كرد و در مورد انتشار آن در شهرهاي  بغداد و موصل  نيز هشدار داد.
قبلا انتشار بيماري  وبا در شهرهاي  عراق ، در حد يك  پيش بيني  بود.
 

بازگشت به صفحه اصلي بيماريهاي روز

 

عضویت رایگان در خبرنامه پزشکی Nedstat Basic - Free web site statistics ارتباط با مدیر سایت  

     Copyright © 2000-2010 irteb All right reserved